Mateřská školka Hájov s.r.o. - Moje Školka

Dobrá rada nad zlato

 

„Natálko, pojď za mnou!“ Stojím v dětském pokoji a čekám – nic. „No tak, kde jsi? Pojď za mnou do pokoje!“ Má 4,5 letá dcera se konečně s nelibostí přišourá a říká: „Mami, proč nepřijdeš ty za mnou? To nemáš nohy?“ Otázka mne zaskočí. Je podvečer, cítím se unavená a nechce se mi rozvíjet diskusi na téma mých nohou. Slyším se, jak nesmyslně odpovídám: „Ne, nemám!“ Bez zaváhání na mne vyhrkne: „Takže máš rybí ocas?“ Podívá se směrem k mým nohám, jakoby ho hledala … . Polykám smích. Asi bych nyní měla něco výchovného říct – nemůže přece se mnou takto mluvit! Snad i pozoruje mé zaváhání a rychle dodává: „Takže jsi asi ryba!“ Neudržím se a propadám hlasitému smíchu a ona také. Právě jsem prohrála výchovnou chvilku, já rodič. 

 

Asi mi dáte za pravdu, že nejsou v životě všechny chvilky rodičů a jejich dětí tak úsměvné, jako právě tato. Mnohdy čelíme situacím, kdy dobrá rada, by se skutečně mohla platit zlatem…. Proto jsem velmi ocenila snahu pani ředitelky Ivety Šrubařové z „Mojí školky“ v Hájově, která pro nás rodiče připravila seminář se speciální pedagožkou Mgr. Svatavou Vyhlídalovou na téma: Proč si děti vzájemně ubližují. Vyslechli jsme si cenné informace nejen na dané téma, ale paní Vyhlídalová ochotně a ráda odpovídala i na praktické dotazy mnohých rodičů, kterých se ve školce ve čtvrtek  17.5.2012 odpoledne sešlo opravdu hodně. Nad některými tématy se rozvinula i širší diskuse, při které se setkávaly názory speciálního pedagoga, učitele a rodiče a bylo více než zajímavé poslouchat názor tří odlišných stran. 

 

Ne nadarmo se říká – Ten dělá to, a ten zas tohle…. Poslechnout si odborníka z oblasti výchovy, třebaže jen preventivně, bylo přínosné nejen pro nás rodiče, ale především pro naše děti. Děkuji vedení školky, že rozšiřuje znalosti nejen svým malým svěřencům, ale i nám jejich rodičům.

 

 Za rodiče Monika Štegnerová

 

 

 

Beseda proběhla v polovině května se speciálním pedagogem - Mgr. Svatava Vyhlídalová na téma - Proč si děti vzájemně ubližují.  (pozn. Moje-skolka.cz) 

 

BESEDA SE SPECIÁLNÍM PEDAGOGEM

Víte, proč si děti vzájemně ubližují? Tak toto bylo tématem přednášky a besedy s paní Mgr. Vyhlídalovou. Někdy si sami neuvědomujeme vlastní chyby ve výchově našich nemenších. Máme pocit, že mu "dáváme to nejlepší", ale najednou se objeví výchovný problém. Proč vznikl? Co teď s ním? Kdo poradí?

Občas asi není, jak se říká od věci, popovídat si s odborníkem. který je schopen zajímavě hovořit, odborně vysvětlit a poradit.
Rodiče našich dětí se takovéto besedy zúčastnili, a to opravdu v hojném počtu. Diskutovali, ptali se, vyplňovali diskusi vlastními příklady ze života a hlavně všichni odcházeli velice spokojeni, s přáním pokračovat v takovýchto besedách, ale i s malým "červíkem v hlavě".

 

FOTOGALERIE ZDE