Mateřská školka Hájov s.r.o. - Moje Školka

2010

2010 - WORKSHOPY

PODZIMNÍ CINKÁNÍ

Ke konci listopadu (23.11.) jsme se všichni znovu sešli ve školičce, tentokrát proto, abychom si pohráli s prstíky a fantazií a ozdobili si polystyrénový zvoneček plátky, vyloupanými z šišek. To byl úkol tohoto workshopu.

Nejprve však děti chtěly své maminky překvapit a ukázat jim, co nového znají... V malinkém oddělení se zpívalo, tancovalo, v tom velkém proběhla chvilka angličtiny a také jsme ještě jednou "oprášili" náš minimuzikál a představili jej všem divákům.
No a potom si už každý našel svoje místo pro práci a loupalo se, lepilo tak dlouho, až byl zvonek krásně nazdobený.
A co myslíte? Cinkal? Našim ouškům určitě ano.

 

FOTOGALERIE

 

CHYSTÁME SE NA KARNEVAL

"Princeznička na bále poztrácela korále...". No jo? Ale kdopak jí pomůže posbírat je, když jsou tak maličké? No přece my, děti! A abychom lépe viděly a také aby nám to při tom hledání slušelo, poprosily jsme maminky, aby nám přišly pomoci kouzelné brýle vyrobit. A už se zase stříhalo, lepilo, zdobilo. A kdo byl šikovný, stihnul si vyrobit také slušivou karnevalovou čepici.V podvečer jsme se pak všichni usadili před naší televizí a společně jsme si promítali fotografie z hor, povídali si při tom o škole v přírodě a společně hodnotili celou akci... Takto = 

 

FOTOGALERIE

 


Následující den, již od rána, jsme "karnevalovali". Tancovali, hráli hry, zpívali a také ty korále hledali... . Nakonec se na přehlídce děti předvedly ve svých krásných maskách, do kterých je "nazdobili" jejich rodiče". A tak jsme prožili další hezký den v naší školičce.

 

FOTOGALERIE

 

2010 - DIVADLA

O JEŽEČKOVI

A tak jsme zahájili nový kalendářní rok krásným zimním příběhem o ježečkovi, který nechtěl v zimě spát a rozhodl se naučit se lyžovat stejně jako děti, které za 14 dnů odjíždějí na školu v přírodě a určitě tento zimní sport zvládnou ještě lépe, než jejich pohádkový kamarád s bodlinkami. (27.1.2010)

 

 

FOTOGALERIE

 

 

ZAJÍČEK Z POHÁDKY

"Jaro, jaro, kde jsi?" "Halóóó, halóóó, kdo mě to volá?" "No přece my, děti a také zajíček z pohádky!".
A tak jsme spolu s ušákem prožívali ta jeho trápení, ale i radosti s jarní zahrádkou a bylo to opravdu moooc hezké. (8.4.2010)

 

FOTOGALERIE

 

 

O TRPASLÍKOVI

HALÓ, HALÓ!!!
Zahájili jsme nový školní rok! A jak jinak, než hezkým divadelním pohádkovým příběhem "O trpaslíkovi, který v lese našel vajíčko a z něho se vyklubal malý dráček". (24.9.)

 

FOTOGALERIE

 

 

DIVADLO MYŠKA

V říjnu za námi přijelo divadlo "Myška", a protože nejkrásnější pohádky jsou ty jednoduché, zahrálo nám pohádku "O Budulínkovi". Děti i ty malé, se krásně do děje zapojovaly a nadšeně spolupracovaly s loutkami a maňásky. Ti starší si pak pohádku nakreslily a povídali jsme si o ní celé odpoledne. Zkuste to doma také, třeba místo televize.

 

FOTOGALERIE

 

 

DIVADLO BERUŠKA

Pomalu se blíží čas Vánoc a s ním i příchod toho, pro děti mnohdy obávaného - čerta a Mikuláše. A o tom, co vlastě čertík v zimě dělá, nám ukázali herci se svými maňásky z divadla "Beruška" (24.11.)

 

FOTOGALERIE 

DIVADLO A POVÍDÁNÍ O VČELKÁCH

Blíží se léto a konečně je hezky teploučko. Co teploučko? Je horko, jak ... v Africe. A tak nám "přišla vhod" krásná AFRICKÁ POHÁDKA o zvířátkách, palmách, ale také o zlém lovci, který chtěl pochytat všechny opičky do klece a jak je nakonec indián zachránil...

No a po divadle jsme pokračovali v povídání si o jiných zvířátkách... . O tom, jak pracovité jsou včeličky, o jejich královně, o včelích miminkách. A to všechno nám vyprávěl náš Pepík - včelař. Vyzkoušel dětem i kuklu, ukázal, jak vypadá úl, plástve a také slaďoučký med jsme ochutnali. Mňam!!!

 

FOTOGALERIE

2010 - NAROZENINY

 

ŽANETKA

Tak a letos ten "svůj den" oslavila naše Žanetka. Čtyři roky - to je věk, viďte?

FOTOGALERIE

 

NIKOLKA

V první třetině března se stal z Nikolky opravdový "předškoláček". Byly jí totiž celé 3 roky!!! Takže milá Nikolko, přejeme ti, ať se ti v naší školce líbí tak, jako doposud... . A taky děkujeme za dobrůtky.

FOTOGALERIE

 

FRANTIŠEK

Františku, spolu slavíme ty tvoje narozeniny již potřetí. Rosteš jako z vody, sluší ti to také čím dál víc a začíná z tebe být rozumný chlapec. Tak jen tak dál. Všichni ti posíláme hubičku!!!

FOTOGALERIE

 

LUCINKA A FILÍPEK

Milá Lucinko a Filípku, přejeme vám všichni krásný narozeninový den, ať oba rostete jako z vody, do krásy a do síly. Jako ty jarní kytičky.

FOTOGALERIE LUCINKA | FOTOGALERIE FILÍPEKPETŘIČKA

Ahoj Peťulo! Spolu už narozeniny slavíme potřetí a ve školce naposled. To to letí! Všichni ti přejeme upřímně a od srdíčka, aby z tebe byla vzorná školačka a aby tě měli všichni rádi moc a moc a moc! Jako my všichni.

FOTOGALERIE

 

KAČENKA

V den prvního máje, před čtyřmi lety, se narodila Kačenka. Její narozeniny jsme oslavili na školní zahradě spolu s její maminkou a tatínkem. Zazpívali jsme, zatančili, pogratulovali, ochutnali výborný nanukový dortík a pak si společně hráli. A Kačenka zářila jako sluníčko. Všechno nejlepší!!!!

FOTOGALERIE

 

JONÁŠEK

Milý Jonášku i tobě všichni přejeme, aby sis "našlápnul" do té velké školy opravdu pravou nohou, jinak hodně kamarádů a príma lidí okolo tebe.

FOTOGALERIE

 

VERUNKA A DENISKA

Dvě oslavy v jeden den! Verunka slaví čtvrté a Deniska šesté narozeniny. Kamarádi jim popřáli hodně dárečků, hezkou školní brašnu a veliký dort. I my se ke gratulaci připojujeme.

FOTOGALERIE

 

KLÁRKA PREPSLOVÁ

Milá Klárko, oslav si ty svoje šesté narozeniny moc a moc hezky. My ti také ze srdíčka gratulujeme :-) .

FOTOGALERIE

 

JIDŘIŠEK + TOMÍK

Chlapci, oslavme ty vaše narozeniny hezky a společně, protože, pro jednoho z vás, to je poslední oslava s kamarády ve školičce. Víte proč, že? :-)

FOTOGALERIE

 

ZDENDA

Milý Zdeněčku, přejeme ti k tvým šestým narozeninám hodně štěstí a také síly, protože teď už ti nastanou povinnosti, jako všem dětem, které začnou chodit do té "velké" školy. A také SAMÉ JEDNIČKY!!!

FOTOGALERIE

 

ANDREJKA

Milá Andrejko i s tebou jsme oslavili už čtvrté narozeniny, pochutnali si na dobrůtkách od tebe, zazpívali, popřáli a hezky si, celý ten tvůj "slavný den" užili. AŤ se koukne i máma s tátou, jak ti to slušelo :-)

FOTOGALERIE

 

KAMILKA A NATÁLKA

Holky, tak tedy ať rostete jako z vody, všechno nej...

FOTOGALERIE

 

KLÁRKA+NICOL+ONDÁŠEK

Oslavili jsme 2*6 a 1* 5 roků... Bylo to moc hezké.

FOTOGALERIE

 

MAREČEK A JONÁŠEK

Tak kluci, taky vám všechno nej... ke čtvrtým a šestým narozeninám. :-)

FOTOGALERIE

 

TEREZKA

Milá Terezko, tak už jsi nám vyrostla až do těch šesti ročků, stala se z tebe opravdová předškolačka. Přejeme ti všichni, abys byla pořád taková pilná, pečlivá, kamarádská, zkrátka takové malé sluníčko.

FOTOGALERIE

 

PÁŤA

Patrik má už 5 let. To je ale veliký kluk, viďte? Tak Patriku, ty náš temperamentní chlapíku, všechno nej, nej, nej!!!

FOTOGALERIE

 

ELIŠKA + JŮLINKA

Veliká oslava se vším všudy. Vždyť v jeden den slavily dvě slečny! Té první - Elišce - bylo 5 let a té druhé - Jůlince - bylo 6. Baštili jsme domácí koláčky, dobrůtky z kouzelného košíku, zapíjeli jupíkem. Jídla i pití bylo dost, a tak jsme pozvali i naše mladší kamarády z I. oddělení. A protože venku bylo nevlídno, udělali jsme si minidiskotéku a pořádně se protáhli. Málem jsme i na oběd zapomněli! Happy birthday!!!

FOTOGALERIE

 

TOMÍK

Tak, milý Tomášku, všichni ti moc a moc přejeme všechno nejlepší k tvým šestým narozeninám a také, abys byl pořád takový šikula jako doteď .

FOTOGALERIE

 

JANINKA

Milá Janičko, přejeme ti od srdíčka všechno nej nej nej k pátým narozeninám. P.S. A pozdravuj miminko a maminku.

FOTOGALERIE

 

2010 - OSTATNÍ

VÁNOCE SE BLÍŽÍ

V naší školce je již tradicí, že se před Vánoci společně s rodiči, prarodiči a dětmi scházíme, abychom si pořáli, popovídali a hlavně, abychom předali dárky, dárky od srdce. Ty nejdou zabalit a ovázat zlatou mašlí a o to jsou krásnější a vzácnější. Však se sami podívejte... . KRÁSNÉ VÁNOCE!!!

 

FOTOGALERIE

 

... a také děláme radost těm babičkám z Hájova. To se stalo již tradicí. Ale na návštěvu do školky a podívat se na hezké vánoční vystoupení, se přijdou podívat také dědečkové, tetičky a kamarádi. Je to fajn. Tak i vám, starouškové, přejeme hezké Vánoce. Děti z "Mojí školky".

 

FOTOGALERIE

 

I K NÁM PŘIŠEL MIKULÁŠ

A už je to tady! Zase uplynul rok a s ním i čas adventu, čas, kdy zapalujeme svíčky na věnečku, čas, kdy přichází Mikuláš s čertem hodné děti obdarovat a ty, které mají "vroubek" odnést v pytli do pekla. U nás ve školce máme jen samé poslušné dětičky, ale i přesto se toho rohatého bály téměř všechny. Nakonec všechno dobře dopadlo a všichni (i dospěláci) byli odměněni sladkým čokoládovým balíčkem. :-)

 

FOTOGALERIE

 

A protože se na Hájově Mikuláš s čertem zdrželi až do soboty, chtěli jsme jim ještě jednou poděkovat a přitom potěšit i jiné děti hezkým vystoupením, sešli jsme se i s maminkami v sobotu 4.12. v odpoledním čase v místním kulturním domě a společně a naposled zahráli náš minimuzikál "Na mravenčí pasece". Spousta "našich" dětí zde zůstala na další program, ale o tom si povyprávíme v pondělí, až se všichni znovu sejdeme v "naší školce". Tak hezký víkend!

 

FOTOGALERIE

 

JAK SE NÁM ROZROSTLA ŠKOLIČKA (I.TŘÍDA)

Jeden by se nenadál a máme tady další školní rok. Protože jsme chtěli vyhovět dalším žádostem o přijetí dětí do naší mateřské školy, museli jsme navýšit kapacitu, a to na 50 dětí. Nebylo to jednoduché, muselo se zřídit nové sociální zařízení pro další třídu, šatnové bloky, vybavit a zařídit celé nové oddělení. To vzniklo z tělocvičny, ale protože jsme o ni nechtěli přijít, pro zachování prostoru se vytvořily herní koutky na nově vybudovaném dřevěném patře, které zároveň slouží i pro účely aktivního pohybového vyžití dětí.

Ale co bylo opravdu nejtěžší? Zajistit kvalitní kvalifikované a hodné pedagogické pracovnice a personál. A doufám, že i toto se nám povedlo.
3. září už byly děti rozděleny podle věku (mladší a starší) do dvou krásných tříd. Ti malincí se hold nevyhnuli slzičkám, ale během 14 cti dnů se krásně adaptovali do nového prostředí a stali se z nich opravdoví předškoláčci.
Starší děti - to jsou naši "mazáci" - se přestěhovaly do nově zřízené třídy a jak se zdá, moc se jim tam zalíbilo.
Jen pro vaši informaci, do tohoto dokumentu budeme průběžně vkládat fotografie ze života vašich dětí v "naší školce", z vycházek, různých činností.
Takže tady jsou první obrázky :-)

 

FOTOGALERIE I. TŘÍDA | FOTOGALERIE II. TŘÍDA | FOTOGALERIE ZAHRADA

 

 

UMÍME UPÉCT BRAMBORY I BUCHTU!!!

I ti naši nejmenší se ve školičce dozvídají spoustu nových věcí, které jsou jinak v životě zcela přirozené. Ale řekněte sami, pekli jste doma brambory nebo buchtu tak, že vám děti pomáhaly krok za krokem? Zkuste to a uvidíte. Jsou strašně šikovné a hlavně si takové činnosti krásně prožívají.

 

FOTOGALERIE

 

PRÁZDNINOVÝ VÝLET DO DINOPARKU

Blíží se konec prázdnin a brzy začne další školní rok a my všichni budeme mít  zase "plné ruce práce". Proto, pro ukončení té prázdninové pohody, jsme se rozhodli udělat si polodenní výlet do Dinoparku. I tato akce byla součástí našeho vzdělávacího programu a dětem se moc líbila. Vždyť ocitnout se v pravěku jen tak, se každému nepodaří!

 

FOTOGALERIE

 

 

LÉTO A "HLÁSKOVÉ" VYSVĚDČENÍ

Tak už konečně začaly prázniny! A začaly pěkně "z horka". Protože naši školku neopouštíme po celé dva měsíce (to aby jí nebylo samotné smutno), naše paní učitelky přenášejí všechny činnosti pro nás, děti, ven na školní zahradu. Povídáme si tam, zpíváme, stavíme z písku, sportujeme, baštíme a co je na tom nejlepší, řádíme s vodou. No to je žůžo!!!

 

FOTOGALERIE

 

Na začátku prázdnin naši předškoláčci ukončili svůj první opravdický kurz - HLÁSKAŘ. Katka, paní logopedka, byla se všemi dětmi moc a moc spokojená a nezapomněla "své" děti po zásluze odměnit a předat všem vysvědčení.
Naše školka jí moc děkuje za tu její trpělivost a také vlídný a laskavý přístup ke všem. Všechny děti jí posílají velkou pusu a společně přejeme krásnou dovolenou.

 

FOTOGALERIE

 

ŠKOLKO, ŠKOLIČKO, KDO V TOBĚ PŘEBÝVÁ?

Tak se tedy podívejte na naše děti - jsou krásné, viďte? A my, dospělí, se staráme o to, aby se prckové v "mojí školce" cítili štastně, spokojeně, no zkrátka JAKO DOMA... .

 

FOTOGALERIE

 

POHÁDKOVÁ NOC V MŠ

Tentokrát stručně, protože určitě i vy souhlasíte s tím, že hluboké zážitky se jen těžce popisují, musí se prožít.

Uběhl opět rok a my se znovu rozloučíme s dětmi, které odcházejí po prázdninách do školy. Již se stalo zvykem, že tento den, den oficiálního loučení, je slavnostní, s programem, který je opravdu věnován dětem, na který se všichni moc těšíme a pilně jej připravujeme.
Letos jsme nejprve předali dárky školáčkům přímo v krátkém hudebním programu. Po oficiální části jsme společně vyrazili na školní zahradu opéct si buřta, pomlsat u bábovky a společně si povykládat. V předvečer rodiče čtrnácti dětí odjeli domů a my jsme se začali chystat na "pohádkovou noc"...
Nejprve troška povídání, nezbytné "líčení " a zdobení světélkujícími náramky před diskotékou, potom chutná a vydatná večeře a nakonec jsme vyrazili do té pohádkové noci. Cestou jsme potkali Bílou paní, Karkulku, v křoví na nás číhala čarodějnice a až úplně vysoko na kopci nás vítal pan myslivec.
Nakonec si každý z nás něco hezkého přál a všechna ta přáníčka jsme poslali do nebe.
Protože už byla úplná tma a opravdická noc, myslivec nás všechny doprovodil do školičky - to abychom se nebáli a neztratili se. Cesta to byla dlouhá a najednou se nám "doma" v teple začala klížit očka únavou. Takže honem, šup do postýlek a do krásného snění o všem, co jsme dnes prožili.
Když se děti ráno probudily, už na ně čekali tátové, maminky, takže velká pusa, snídaně a hajdy domů!

 

FOTOGALERIE

 

JAK JSME SLAVILI SVÁTEK DĚTÍ

1. červen - den určený hlavně dětem. A u nás ve školičce si tentokrát právě ti malí oslavenci částečně sami plánovali svůj den. Jak? Pohyb - tanec s kamarádem, troška zavrtění zadečkem, relaxace u dobrůtky, protože Laurinka měla ten den svátek dvakrát. A znova tělocvična a pohybové hříčky. Nakonec si děti malovaly svůj obrázek na mořské oblázky. Celé to dopoledne bylo ukončeno hezkou čtenou pohádkou a prckové byli opravdu spokojeni. Od nás, dospěláků, dostali hned dárky dva: hlavičku zvířátka - držák zubního kartáčku a zájezd za "pejskem a kočičkou" do Divadla loutek v Ostravě.

A další den jsme si ty naše společné prožitky hezky výtvarně ztvárnili. Však se na to všechno podívejte sami...

 

FOTOGALERIE

PREZENTACE NAŠÍ ŠKOLIČKY NA DNECH EHD

 

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO? V měsíci květnu požádal "moji školku" příborský pan starosta o aktivní účast na oslavách - dnech EVROPSKÉHO HISTORICKÉHO DĚDICTVÍ. Nabídku jsme přijali a začli přemýšlet, jak nejlépe a s jakým vystoupením bychom mohli školku prezentovat. Všichni, kteří v MŠ pracujeme, jsme dali hlavy dohromady a vznikl nápad - minimuzikál. V něm je obsaženo všechno... hudba,tanec, zpěv, dramatizace. Teorie vystoupení byla tedy na světě, ale vznikl problém - čas prázdnin, kdy děti s rodiči tráví svou společnou dovolenou a "hlavní hrdinové zkrátka chybí". Nezbývalo nic jiného, než připravit opravdu do detailu promyšlený scénář, zajistit kostýmy a namalovat kulisy a čekat na nový školní rok, až děti opět do školičky nastoupí a 100% připraveni začneme s nácvikem. A kdo jiný by mohl ještě pomoci, než rodičové???

A tak, během pár zářijových dnů, se zrodil opravdu krásný minimuzikál "Na mravenčí pasece".V sobotu, dne 11.9. ve 13.00 hod., měl svou premiéru na opravdovém velkém jevišti uprostřed náměstí v Příboře. Děti i dospěláci - herci - byli opravdu úúúúúžasní. Však také sklidili bouřlivý potlesk od diváků!
Víte, silné dojmy a zážitky, pokud je člověk neprožije na vlastní kůži, opravdu nelze popsat. Proto děkuji našemu známému uměleckému fotografovi (Ondra Vala - Brušperk) za kvalitní fotodokumentaci celého vystoupení.
SLEDUJTE PROSÍM DÁLE TENTO DOKUMENT, BUDE DOPLNĚN O CELÝ VIDEOZÁZNAM Z TÉTO AKCE.
P.S. Děkuji dětem, rodičům, pedagogům i provozním. Odvedli jste všichni kus kvalitní práce a jsem na vás všechny opravdu moc pyšná. Ivet.

 

FOTOGALERIE 1 | FOTOGALERIE 2

 

SKUPINOVÉ HRY A ČINNOSTI

V naší školičce se můžeme rozhodnout, co budeme v ten den dělat. Někteří z nás jdou modelovat z keramické hlíny, další pak zazpívat si, zabubnovat nebo si postavit cirkus z lega, anebo si zahrát "na království"...

 

FOTOGALERIE 1 | FOTOGALERIE 2 FOTOGALERIE 3

 

UČÍME SE NA ZÁKLADĚ PROŽITKU

Znáte tu písničku o Honzovi, jak jedl brambory? Jednou byly pečené, podruhé zas vařené. A my jsme si vyzkoušeli připravit je také tak. Nejprve jsme je umyli, do hrnce vložili, potom chvíli vařili - krásně voněly, nakonec jsme je ochladili, sami oloupali a s chutí baštili.

 

FOTOGALERIE


A když přijde zima, sníh zasype celou školku, ptají se děti:"proč sněží a jak se ty vločky udělají a proč sníh studí a lepí se k sobě...?" Nezbude nám, dospělákům, nic jiného, než dětem jejich otázky zodpovědět nejlépe tak, že si samy vyzkoušejí se sněhem si pohrát a pozorovat jeho vlastnosti A jde to i uvnitř, v jídelně...

 

FOTOGALERIE


A přišlo jaro a s ním se blíží i Velikonoce. Jaképak platí zvyky a tradice pro tyto svátky? Naše děti je již znají - povídáme si, prohlížíme výzdobu, listujeme v knihách, zpíváme, malujeme... . A také zkoušíme, jestli se nám povede vypěstovat malinkou zahrádku pro malované vajíčko ze zrníček obilí...
... a děti sypaly hlínu do kelímků, sely zrníčka, svoji "zahrádku" potom každý den zalévaly, kropily a pozorovaly, co se s rostlinkami děje.
A jak to všechno dopadlo, na to se podívejte sami.

 

FOTOGALERIE

ZIMNÍ ŠKOLA V PŘÍRODĚ

Strávili jsme pět únorových dnů v příjemném hotelu Cherry na Horní Bečvě. Téměř všechny děti si s sebou přivezly lyže a to byla výzva pro nás, dospělé, pokusit se naučit je lyžovat. Věřte, nebylo to vůbec jednoduché, ale nakonec většina z nich zvládla nejdůležitější základy tohoto zimního sportu.

Ale také se bobovalo, koulovalo, chodili jsme do okolí na vycházky. A když už nožky bolely, vrátili jsme se "domů" a třeba odpočívali u pohádky v solné jeskyni.
Den před koncem pobytu jsme si společně zařádili na diskotéce a představte si, přišla za námi i "sněhová královna". Pochválila a odměnila všechny děti, protože si to opravdu zasloužily - neplakaly za maminkou, sportovaly, navzájem si pomáhaly, vzorně plnily svá bříška a hlavně celých těch pět dnů byly moooc hodné.
Děkujeme vám, rodičům, že jste se nebáli svěřit nám své ratolesti. Byl to pro nás všechny sice perný, ale opravdu hezký týden.

 

FOTOGALERIE

 

VÍTE, CO JE CANISTERAPIE?

Říká se, že canisterapie je léčba lidské duše psí láskou, že je to způsob terapie, která využívá pozitivního působení pejska na zdraví člověka.

Samozřejmě, pes musí projít speciálním výcvikem, složit zkoušku a také dostat "vysvědčení". Jako ve škole.
A protože je to téma velice zajímavé, pozvali jsme k nám do školičky paní Sedlákovou, která takovéto psy chová, aby nás naučila, jak se ke čtyřnohému kamarádovi chovat, jak se o něj správně starat, ale také, jak se zachovat, když potkáme psa, který by nám chtěl ublížit.
A tak se povídalo a povídalo, pejskové Karamelka a Artemis byli trošku neposední, ale nakonec i oni ukázali dětem, co se v té psí škole naučili a že pes je opravdu dobrým přítelem člověka...

 

FOTOGALERIE

 

NADSTANDARTNÍ AKTIVITY

V tomto dokumentu si budeme povídat o tom, co všechno doplňuje klasické vzdělávání dětí v naší školce. Vy už víte, že jsou to "hrátky s angličtinou", pohybová taneční průprava, kreativní dílna.

Tak tedy... začínáme!
Nejprve se podíváme do třídy starších dětí, kde jsme si povídali v rámci tématické části o tom, co dělá máma a co táta. A protože máme nový pracovní stůl s nářadím a špalíky pro malé kutily, potřebovali jsme se dozvědět, k čemu je kladivo, vrták, šroubovák, pilka. A kdo jiný by nám všechno nejlépe vysvětlil, než náš pan údržbář Pepík? A tak jsme si společně prohlíželi, ptali se a nakonec také v praxi vyzkoušeli.
Druhý den již kluci sami stloukali auta, šroubovali věže, to všechno z malých odřezků dřeva. Jojo, máme to ale šikuly!

 

FOTOGALERIE


ENGLISH - DEN VE ŠKOLIČCE

Povídáme si o podzimu, lesních zvířátkách, ptácích. Z vycházek do okolí si měly děti přinést to, co je do nosu ťukne. Padající, barev plné listí se ve větru krásně snášelo k zemi a za chvíli jsme ho už měli plný košík. Další den dopledne si někteří hráli "na školu", někteří navlékali "les". Proč ne, když se u toho s kamarády tak hezky povídá?
Po svačince jsme si na les a lesní zvířátka zahráli. Překážková dráha byly pařezy, rybník, mech i spadlý strom. A my jsme byli chvíli ptáčkem (bird - fly), medvědem (bear - walk), žabkou (frog - jump) nebo rybkou (fish - swim). Děti už hezky vnímají anglické pokyny a přesně reagují. Po tom velkém "běhání po lese" jsme si museli malinko odpočinout u pastelky a čtvrtky papíru a děti kreslily to, co jim paní učitelka řekla: "vezmi zelenou pastelku a nakresli trávu(take a green pencil and draw grass)"... . A tak jsme společně nakreslili hezky barevný obrázek - jako to listí - a šli si poslechnout kratičký příběh o ptáčkovi, zazpívat si o něm a také o medvědovi a zkusit si vzpomenout, copak ten chlupáč dělá (teddy bear, turn around, touch the ground...). Nakonec jsme si do toho našeho lístečkového lesa zařadili všechna zvířátka na obrázcích, která tam mají domov a šli ven číhat na zajíce (to je hra, víte?) Tak ahoj!

 

FOTOGALERIE

 

KREATIVNÍ TVOŘENÍ

Víte to také, že na podzim sluníčko přestává hřát? Ale možná, když jich vysvitne o několik víc, bude nám zase krásně teploučko. A tak si děti ta sluníčka modelovaly z keramické hlíny a až budou úplně hotová, pověsíme si je do třídy a uvidíme.

 

FOTOGALERIE 1 | FOTOGALERIE 2

 

EKOLOGICKÉ AKTIVITY NAŠICH DĚTÍ

 

ZÁCHRANA LESA

V pondělí dne 20.9. jsme, v rámci ekologické výchovy, podnikli s dětmi dobrodružnou výpravu do hájovských lesů. Nazvali jsme ji "Záchrana lesa". A bylo opravdu co zachraňovat! Jen co jsme došli k prvnímu stromu, uviděli jsme, kolik odpadků ve "válí" mezi listy a větvemi - papíry, sklo, pet láhve, dokonce i plechovky s barvou. Děti si nasadily rukavice, vyzbrojily se pytli a s chutí se vrhly do práce... . Když byly pytle plné, vyrazili jsme na zpáteční cestu a vyhodili odpad tam, kam patří. Do kontejnerů. Tím jsme celou tu naši polodenní výpravu ukončili. A vlastně ne... . Ještě dlouho jsme si měli o čem povídat. Markéta.

 

FOTOGALERIE

 

 

RECYKLOHRANÍ

Povídáme si o odpadech. O tom, jak se mohou zpětně použít, o tom, že některé mohou být i nebezpečné, a proto je nemůžeme jen tak někde odhodit nebo smíchat. To je vlastně hlavní myšlenka programu "recyklohraní". A rodiče pomáhají a své děti v tomto podporují. Jedno listopadové pondělí přišly děti do školičky s plnými taškami "pokladů" - staré mobilní telefony, klávesnice, zářivky, baterky, žehličky, kulmy. A tak jsme si udělali hezké dopolední povídání právě na toto téma. Tentokrát již hodně povídaly děti o svých zkušenostech, zážitcích z výletů, běžného života. Těšily se a braly to jako príma hru, když "odhazovaly" tyto staré věci přesně tam, kam patří. Nakonec jsme si zazpívali a pospíchali k šípkovému keři. AHOJ!

 

FOTOGALERIE

 

CHYSTÁME SE NA HORY...

Je leden a konečně zima, jak má být. O sníh není nouze a děti se konečně mohou vyřádit v tom bílém nadělení. A tak přišel nápad... "Pojeďme na hory"! Požádali jsme Vaška o svolení a bylo rozhodnuto. Letos uspořádáme pětidenní zimní školu v přírodě spojenou s lyžařským výcvikem v krásném prostředí Horní Bečvy, v hotelu Cherry.

Ale obout lyže a pustit se dolů kopcem - to není tak jednoduché! A proto jsme začali na to naše únorové lyžování trénovat již teď. Děti se učí houpat se v podřepu a v předklonu, přenášet váhu z jedné nohy na druhou, obout si lyžáky a "zacvaknout se" do bezpečnostního vázání, klouzat se na lyžích, zvednout se ze země... . To všechno nejprve v tělocvičně na koberci, postupně pak na školní zahradě. A pomáhají všichni - Ivet, Liduška, Helenka, Markétka a dokonce i Pepík. I rodiče jsou príma. Začali vyrážet se svými ratolestmi do hor, aby si děti ten krásný sport "osahaly" na opravdické sjezdovce a byly na lyžovačku opravdu co nejlépe připraveny.
V Rámcovém vzdělávacím programu pro předškolní vzdělávání se píše: " Ve vztazích mezi pedagogy a rodiči by měla panovat oboustranná důvěra a otevřenost, vstřícnost, porozumění, respekt a ochota spolupracovat. Spolupráce by měla fungovat na základě partnerství." A věřte nebo ne, u nás ve školičce tomu tak opravdu je.

 

FOTOGALERIEA když zrovna netrénujeme, užíváme si v okolí školičky...

 

FOTOGALERIE