Mateřská školka Hájov s.r.o. - Moje Školka

2009

2009 - OSTATNÍ

 

JAK JSME PO ČERTOVSKU RARAŠILI - VÁNOČNÍ POSEZENÍ + NOVOROČNÍ SETKÁNÍ S ...

Vánoce se blíží a my všichni se na tento krásný, voňavý čas moc těšíme. My, v naší školičce, jsme se na slavnostní chvíli, kdy společně strávíme odpoledne spolu s rodiči a ostatními blízkými, začali připravovat už v době, kdy nastal advent.

Všichni dospěláci "NAŠÍ ŠKOLKY" dali hlavy dohromady a na světě byl projekt - "čertovské rarašení". Odstartovali jsme jej společným workshopem, kde si děti, společně se svými rodiči, vyrobily čertovské kostýmy. Potom dny plynuly hraním si s pekelnými básničkami, písněmi, tanečky, malováním obrázků pro Vaška k Vánocům, čertovským cvičením, také tvořivou práci jsme nezapomněli do projektu zařadit a malí čertíci sami vyrobili perníčky - vánoční dárek v kornoutu.
A v týdnu, kdy jsme zapálili třetí adventní svíci, ten slavnostní den nastal. Děti, ustrojené za čertíky, předvedly nádherný kus svého dětského umění právě na vánoční besídce, na kterou pozvaly nejen své rodiče, ale i prarodiče, tety, strýčky, kamarády. A věřte! Všichni přišli.
Po skončení programu jsme pak všichni poseděli u cukroví, občerstvení, krásně jsme si povykládali o všem možném, rozdali si dárky... . Jen těžko se popisuje tak nádherná atmosféra, plná přátelství, citu, úcty a pohody, která čišela opravdu ze všech.
...Jen bychom ještě chtěli popřát krásné Vánoce a ten nový rok nechť je pro všechny tak "provoněný" láskou a klidem jako u nás, v tom našem "školkovém domečku" na Hájově.

 

FOTOGALERIE


A hned, jak se rok "překulil" do toho dalšího, sešli jsme se ve školičce s babičkami a také s dědečky z Hájova, popřáli jim společně hodně štěstíčka a zdravíčka a ještě jednou si pořádně "zararašili". Děkujem za návštěvu.

 

FOTOGALERIE

 

PŘÍPRAVA NA

Týden před očekávanou návštěvou Mikuláše s čertem jsme se opět společně sešli, abychom si, kromě "práce", udělali hezké společné odpoledne - děti + rodiče + paní učitelky. Tentokrát děti dostaly trička a maminky (pardón - i tátové a babičky) s jehlou v ruce tvořily kostýmy pro čertíky, které budeme potřebovat k našemu prosincovému projektu "ČERTÍ RARAŠENÍ". Děti pomáhaly stříhat, přišívat, seč jim síly stačily. Náladu nezkazily ani rozpíchané prsty, spíše naopak.

Děti za odměnu svým rodičům předvedly, jak už "válejí" angličtinu. A moc se jim líbily!
Toto odpoledne také paní logopedka Katka seznámila a nabídla rodičům předškoláků svou profesionální pomoc při přípravě dítěte na vstup do základní školy formou pravidelného kurzu "TRÉNINK JAZYKOVÝCH DOVEDNOSTÍ", který bude opět jedním z nadstandartů naší mateřské školy (díky Vašku).
Rozešli jsme se až večer, všichni spokojeni, vysmátí, s dobrou náladou po hezky stráveném odpoledni.

 

FOTOGALERIE

MIKULÁŠI, KDO TO TADY DĚTI STRAŠÍ?

No přece ten rohatý, s kožichem až na paty... . Dopoledne děti prožívaly těšením se na Mikuláše a dárky od něj, ale také s obavami, zda je čert neodnese do pekla. A už jsou tady! Hodný Mikuláš a ubrblaný čert. Malá dušička je v každém. Raději recitujeme, zpíváme, jen se, chlupáči nepřibližuj! Ale my přece máme jen samé hodné chlapce a děvčátka a tak pytel zůstal nakonec prázdný a dětské ruce plné dobrot, které poslal sám lucifer Vašek.

 

FOTOGALERIE

 

PODZIMNÍ VYCHÁZKY

I když se o podzimu říká, že bývá často nevlídný co do počasí, má určitě své specifické krásy, které nenabízí žádné ze zbývajících třech ročních období. Tolik barev, tolik plodů i sluníčko občas mírně zamává svými zubatými paprsky a odhalí nádherné pohádkové pavučinky na plotech.

A my využíváme každičkého krásného dne, abychom se mohli radovat právě z těchto krás. A že jich okolo nás je!

 

FOTOGALERIE

 

PEČEME DOBRŮTKU...

Už jednou jsem se zmínila o tom, že vdělávání dětí v naší školičce probíhá, mimo jiné i formou prožitkového učení. Co si dítě na vlastní kůži vyzkouší, to si lépe zapamatuje a použije v budoucnu pro svůj další rozvoj.

A protože je příroda na své dary v okolí MŠ velice štědrá, darovala nám hrušky, jablka, oříšky a jiné dobroty. Děti poté zkoušely z toho všeho, spolu s námi dospěláky, upéct MŃAMKU. Povedlo se a dostaly ochutnat i maminky.
Takže tady je recept na tu dobrotu:


PODZIMNÍ BUCHTA

3 hrnky (2 dcl) polohrubé mouky
2 hrnky pískového cukru
2 hrnky strouhaných hrušek nebo jablíček
3 vejce
1 prášek do pečiva
1 lžička skořice
trocha sekaných oříšků nebo rozinek
Všechno zamícháme, vylijeme na plech a pečeme v troubě na 180 stupňů.
A tady je obrázkový návod :-)

 

FOTOGALERIE

 

VYCHÁZKA ZA ZVÍŘÁTKY

Tentokrát jsme s sebou na vycházku vzali foťák, abychom si mohli udělat obrázky broučků, o kterých si ve školce povídáme, prohlédnout práci mravenců v jejich domečku - mraveništi a taky jme fotili hezké kytičky. Fotili jsme i proto, abyste všichni viděli, jak krásná příroda je v okolí naší školky. Na zpáteční cestě jsme navštívili naše kozičky v ZOO koutku a ptali se, jak se jim líbí jejich nová "zahrádka" - výběh, který pro ně udělal náš Pepík. A víte, co nám Józa s Bertou odpověděly? "Me e e é, je to bezva a koukejte, co všechno umíme!" A předvedly z radosti svůj "kozí tanec" po zadních nožkách, běhaly jak na dostizích a spokojeně chrupkaly trávu podle své chuti.

 

FOTOGALERIE VYCHÁZKA | KOZÍ VÝBĚH

 

PRÁZDNINOVÝ VÝLET DO ZOO

Končí srpen a celá naše školka vyráží do zoologické zahrady v Ostravě. Proč taky povídat si o exotických zvířatech a nevidět je na vlastní oči?

Tak jsme si udělali krásný výlet za zvířátky, pro některé děti to bylo opravdu to poslední rozloučení s mateřskou školou.
Co všechno jsme viděli, to si prohlédněte na fotografiích. Bylo nám všem moc dobře!

 

FOTOGALERIE

 

VE ŠKOLCE SPÁT NEMUSÍME!

Ahoj! Tak a zde, v této rubrice, můžete sledovat, jak se pracuje s dětmi v době poledního odpočinku. Školáci se připravují na vstup do velké školy, s mladšími dětmi, které spánek nevyžadují, si paní učitelky hrají...

 

FOTOGALERIE KLIDOVÉ ČINNOSTI PŘEDŠKOLÁCI

 

ROZLOUČENÍ SE ŠKOLÁKY + NOC V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Předposlední červnový pátek byl dnem "D" především pro děti, které po prázninách naši školku opustí a od 1. září jim začnou povinnosti v opravdické škole. A protože jsme společně strávili celé dva roky, chtěli jsme jim udělat radost a uspořádali oslavu se vším všudy. Loučily se děti, zaměstnanci a dokonce se přišli rozloučit i všichni rodiče. Společně jsme pro Ríšu, Nelu, Thomase, Pavlu a Hanku připravili krátký hudební program, a to v plné parádě - i s kapelou! Po předání "vysvědčení" a dárků na památku nás všechny čekalo překvapení. Přijelo auto s pizzou! To byl zase dárek od Vaška. A tak se společně jedlo, pilo, hodovalo a hlavně povídalo o dětech, jejich přáních, trápeních či problémech, maminky si navzájem vyměňovaly své zkušenosti s výchovou.

K večeru jsme se tentokrát museli se všemi hosty a většinou dětí rozloučit (i když domů nikdo nespěchal), protože jsme byli připraveni splnit předškolákům ještě jedno jejich přání - strávit společně noc ve školce a vydat se za pokladem. Počasí nám malinko naše plány narušilo, ale v budově školy je také spousta tajemných, dětmi neprobádaných míst, kde by také mohl být poklad ukrytý... A tak jsme po večeři, s baterkami v ruce, za úplné tmy, vyrazili prozkoumávat všechny místnosti, temný sklep a půdu, kde bylo slyšet strašidelné bubnování deště. Ale "bobříka odvahy" zdolaly všechny děti a představte si i poklad našly!
Své dojmy a zážitky si naši malí hrdinové sdělovali čistí a umytí ve svých měkkých postýlkách. Celá školička utichla až pozdě večer a spalo se až do rána. Nikdo neplakal, všechny děti dokázaly zůstat bez mámy celou dlouhou noc. "Však ona si pro nás ráno po snídani přijede!".
Takže školáci, pilně se v té opravdické škole učte, aby z vás jednou byli stejně moudří lidé, jako jsou vaši rodiče.

 

FOTOGALERIE ROZLOUČENÍ SE ŠKOLÁKY | NOC V MŠ

 

VE ŠKOLCE NÁM CHUTNÁ...

Paní kuchařky nám moc dobře vaří a někdy je to při obědě legrace...

 

FOTOGALERIE 1 | FOTOGALERIE 2

 

KOUSEK Z POBYTU V NAŠÍ ŠKOLIČCE

Není nad to, spojit hudbu s pohybem, a nebo dělat i jiné věci. Tím se také rozvíjíme. Víte to? A někdy nám s tím pomáhají i maminky, jen tak...

 

FOTOGALERIE KOUSEK DNE CVIČÍME | HRAJEME SI POHÁDKY | HRY V MŠ | KERAMICKÉ A VÝTVARNÉ ČINNOSTI  | VE ZDRAVÉM TĚLĚ ZDRAVÝ DUCH | NA DOKTORA | PŘÍCHOD DO ŠKOLIČKY


Víte, jak žijí mravenci v mraveništi? Každý si dělá tu svou práci. Víme to, protože jsme mravenečky pozorovali v lese, na zahradě a dokonce v našem antkváriu. Jsou to opravdu pilní chlapíci. A tak jsme si zkusili zahrát si na ně. Koukněte - jsme jako oni. A copak to děláme? No přece... nosíme mravenčí vajíčka do jejich postýlky!

 

 

FOTOGALERIE MRAVENCI

 

MÁME PLNÉ RUCE PRÁCE ANEB JAK SI VE ŠKOLIČCE HRAJEME

Hra je pro děti přirozenou činností, ale také jejich práce...

 

FOTOGALERIE SKUPINOVÉ HRY | MOTÁME KLUBÍČKO | HRY 

 

CESTA KE KRMELCI

"Jednoho dne šel myslivec zase naplnit zvířátkům krmelec potravou a byl hodně spokojený, protože okolo krmelce bylo plno zvířecích stop a to znamenalo, že zvířátka jsou v pořádku. Ale když se pozorněji porozhlédnul, zjistil, že přece jen některé chybí… od zajíčků. Copak se asi stalo? A tak se vydal lesem zaječí rodinku hledat. Došel až na mýtinu a všechno to uviděl. Zajíčci, zesláblí hladem a prokřehlí zimou tam, ve svém pelíšku, naříkali, že krmelec nemohou najít. A pan myslivec, protože byl moc hodný, jim ukázal cestu, zajíčci mu poděkovali a od té doby už nikdy u krmelce žádná zvířecí stopa nechyběla." Tak co myslíte? O čem jsme si ve školce povídali?

 

FOTOGALERIE

 

ŠKOLNÍ ZAHRADA - TU MY, DĚTI, MILUJEME...

Zima je prostě skvělá! Co ještě k tomu dodat... ? 

Přišlo jaro, Konečně!!!

 

FOTOGALERIE HRÁTKY NA SNĚHU STAVÍME SNĚHULÁKA JARNÍ ZAHRADA

 

SNĚHULÁK V SAUNĚ

"Pro co se rozhodnout? Saunovat nebo jít stavět sněhuláka?". Tak jsem dětem slíbila, že si postavíme sněhuláka v sauně. Nabrali jsme společně sníh a v potírně jsme uplácali bílého mužíčka. Prohřáté ručky nás při tom píchaly od ledového sněhu, ale bylo to příjemné. Pak jsme v klidu pozorovali, co se děje s našim zimním kamarádem v tom horku. A víte co? My, děti, jsme lepší! Vydržely jsme saunovat déle než on. Hádejte, proč?

 

FOTOGALERIE

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ + ZÁPIS PRO ŠKOLNÍ ROK 2009/2010

Dnes jsme "otevřeli dveře naší mateřské školy" také ostatním maminkám a jejich dětem, které si s námi společně zazpívaly, zacvičily, ale hlavně si hezky pohrály. Většna z nich, až malinko povyrostou, budou také patřit k nám, do mateřské školy "MOJE ŠKOLKA".

 

FOTOGALERIE

 

VYSTOUPENÍ PRO HÁJOVSKÉ BABIČKY A DĚDEČKY + PROHLÍDKA ŠKOLY

Děti se učí i tomu, že je správné dělat radost i ostatním... . A protože hájovští občané projevili přání zavzpomínat si na staré časy, kdy jim budova školy sloužila pro společná setkání, pozvali jsme je k prohlídce a k malému posezení. Děti jim zahrály divadlo - Vánoční příběh (viz.foto "Vánoční posezení s rodiči"), rozdaly vlastnoručně vyrobené dárečky a společným zpěvem koled jsme se všichni hezky rozloučili.

2009 - NAROZENINY

 

FRANTIŠEK

Tentokrát jsme popřáli k narozeninám našemu Františkovi. Jsou mu už 4 roky! A František nás i pohostil - výborným dortem a dětským šampaňským. Mňam!!!

FOTOGALERIE

 

PEŤULKA

A slavíme dál! Je konec dubna a my všichni přejeme naší Peťulce "VŠE NEJLEPŠÍ k tvým pátým narozeninám!". A zase mlsáme. No nemáme my se dobře?

FOTOGALERIE

 

NELINKA

I Nelince všichni přejeme k 6.narozeninám. "Aby z tebe i dále vyrůstala taková hezká, milá a rozumná slečna a hlavně, aby se ti líbilo po prázdninách v té veliké škole a našla sis tam spoustu super kamarádů".

FOTOGALERIE

 

KAČENKA

Milá Kačenko, teď už jsi opravdová školková holčička. Jsou ti 3 roky! Tak aby se ti pořád tak dobře povídalo jako doposud, ať z tebe má radost táta s mámou a samozřejmě i všichni z naší školky.

FOTOGALERIE

 

KLÁRKA

I tobě, Klárko, přejeme hodně zdravíčka!!! Už je ti pět let!!! A hurá, jdeme oslavovat.

FOTOGALERIE

 

HANIČKA

S Haničkou jsme oslavili její šesté narozeniny také. Malá slečna po přijatých gratulacích rozdala dětem obrovské bonbóny a každému z nich ještě takový zvláštní balónek, ze kterého si děti vytvářely různá zvířátka, kytičky, panáčky. My naší školačce věnujeme dárek také - krásné obrázky kamarádů z MŠ, aby na naši školku měla hezkou památku. Tak Haničko i tobě VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

FOTOGALERIE

 

ŠIMONEK

Milý Šimonku, moc ti to v těch tvých čtyřech letech sluší... Hezké narozeniny - přání od nás všech.

FOTOGALERIE

 

JONÁŠEK

Jonášku, už je z tebe velký kluk! Víš to? A my všichni ti přejeme, aby z tebe jednou vyrostl malíř, protože moc hezky maluješ nebo vynálezce, protože rád zkoumáš auta... . A teď už jdeme slavit!

FOTOGALERIE

 

ELIŠKA + KLÁRKA + NOCOLKA + ONDRÁŠEK

Tentokrát slavily narozeniny dokonce čtyři naše děti. To bylo dobrot! Eliško, Klárko, Nicolko a Ondrášku - všechno nejlepší od nás všech!!!

FOTOGALERIE

 

TEREZKA

Terezce je už pět let. Takže milá Terko, co ti přát? Vše nejlepší, ať každý má tě rád. Všechny děti, Vašek, Pepík i my, holky, prostě všichni z NAŠÍ ŠKOLKY.

FOTOGALERIE

 

BARBORKA + JŮLINKA + ELIŠKA + PATRIČEK

A v jednom podzimním týdnu se před pár lety narodila spousta dětí. Někteří jsou staří známí už z porodnice. Jenže tam si vychutnávali mámino mlíčko, zatímco teď, kdy jsou školáčky naší školičky, už znají i jiné dobrůtky, které k oslavě narozenin bezesporu patří. Takže i tobě, Barborko, Jůlinko, Patričku, Eliško - hodně štěstí, zdraví!!!

FOTOGALERIE BARUNKA | ELIŠKA | JŮLINKA | PATRIK

 

TOMÁŠEK

Milý Tomášku, všichni ti, k tvým pátým narozeninám, přejeme hodně štěstíčka, zdravíčka, hodnou mámu, tátu a brášku. A jdeme krájet dort... mňam!

FOTOGALERIE

 

JANIČKA

Milá Janičko i z tebe se stává malá slečna. Vždyť už jsou ti čtyři roky! Takže i s tebou ten významný den společně a jaksepatří oslavíme. Happy birthday!

FOTOGALERIE

 

2009 - DIVADLA

DIVADLA V NAŠÍ ŠKOLIČCE

Ani letos se nebude naše školička vyhýbat tak milým a u dětí oblíbeným akcím, jako je pohádkové divadlo, které za námi přijíždí každý měsíc. 
Tentokrát se děti zasmály u pohádky o nepořádném a hloupém čertíkovi v zimě (21.1.2009). 
A další z pohádek byla ta, kterou děti důvěrně znají již od útlého věku..., ta o Červené karkulce (9.2.2009). 
Nebo "O Mášence a medvědovi" a ještě dvě navíc (11.3.2009).

 

FOTOGALERIE ČERTÍK V ZIMĚ | FOTOGALERIE KARKULKA | FOTOGALERIE POHÁDKY

 

 

Školní rok jsme zakončili posledním divadlem "O Kubíkovi a Terce". Moc hezká, výchovná pohádka o tom, jak nedůvěřovat cizím lidem, která důležitá telefonní čísla by měly děti znát a proč a také o tom, jak je pro zdraví důležité dodržovat hygienické návyky.

 

FOTOGALERIE

 

 

Tak a začal další školní rok. Pro nové děti není tento začátek vůbec jednoduchý - rozkoukávají se, někteří pláčou o maminku... . Ale při hezké pohádce se na stesky úplně zapomene. Ta naše se jmenovala "Jak si myška našla kamarády". Popovídejte si s dětmi, určitě vám rády poví co se všechno v příběhu odehrálo... (15.9.2009).

 

FOTOGALERIEA v říjnu jsme se pobavili dalšími třemi pohádkami, ale bylo to i moc napínavé! Které to byly, to jistě poznáte z fotek. Pohádka je třpytivý kamínek v srdíčku dítěte. Zkuste si proto někdy se svým malým človíčkem u postýlky některou z nich společně převyprávět (6.10.2009).

 

FOTOGALERIEV prosinci k nám divadlo "Beruška" opět dorazilo, a to s pohádkou "O zlaté rybce" a "Smolíček pacholíček". Hezké zakončení kalendářního roku. Tak ahoj v příštím roce.

 

FOTOGALERIE

 

2009 - WORKSHOPY

 

JEŽCI

"Leze ježek, leze v lese, copak asi domů nese? Zahrabal se do listí, od té doby spí a spí...". A tak jsme si zase společně pohráli s barvičkami a přírodním materiálem a každý z ježečků dostal svůj podzimní kabátek. Tentokrát "pracovaly" hlavně děti a dospěláci pouze pomáhali. A bylo nám spolu moc hezky. (21.10.2009)

 

FOTOGALERIE

 

BESEDA S FYZIOTERAPEUTKOU

Kdo z nás si někdy nezažil nějaký problém se svým dítětem? Občas přemýšlíme, proč vzniká a jak jej účinně řešit. Na toto téma proběhlo i naše povídání s paní terapeutkou Gábinou. A právě tímto "posezením" jsme zahájili naše společné schůzky. Děti si v té době udělaly hezký výlet na kopec "Skleňák" společně s Helenkou, Liduškou a Markétkou (24.9.2009).

 

FOTOGALERIE

 

KARNEVALOVÝ REJ + WORKSHOP

Únor je čas bálů a my, jako každý rok, jsme si jeden také uspořádali - maškarní. Děti přicházely do školky v nádherných, nápaditých převlecích, které jim, ve většině případů, vytvořily jejich mámy. No a co se dělo celý den? Tancovalo se, hrály se hry, dobře se jedlo a pilo, nechyběla ani přehlídka masek a pohádka pro zklidnění. 

Odpoledne, když přišli rodiče, všechny děti se jim předvedly ještě jednou v plné kráse a všichni společně jsme pak šli "obléknout" karnevalového panáčka, který nakonec "odcházel" s dětmi domů zdobit jejich pokojíček.

 

FOTOGALERIE KARNEVAL WORKSHOP

 

PŘEDNÁŠKA PSYCHOLOGA + WORKSHOP

Kdo z nás nepotřebuje s výchovou své ratolesti občas poradit? Proto jsme si dnes do naší školičky pozvali pana psychologa s PPP a popovídali si společně o školní zralosti a také o problémech chování dětí právě předškolního věku. 

Po přednášce děti, společně s rodiči, glazurovaly svá, předem vymodelovaná "umělecká dílka" - kosáky a vrabce...

 

FOTOGALERIE 1 | FOTOGALERIE 2